Zawór zwrotny C100 Zobacz większe

Zawór zwrotny C100

Nowy produkt

Zawór zwrotny C100, nazywany również klapką lub żaluzją, przeznaczony jest do wentylatorów o średnicy 100mm. Działa grawitacyjnie. Nie wymaga zasilania.

Więcej szczegółów

Oferta hurtowa, ten produkt kupisz w sklepie R24Fans.pl shop

Więcej informacji

Zawór taki spełnia rolę żaluzji, jest jednak o wiele bardziej praktyczny i niezawodny.

Montuje się go na części kanałowej wentylatora. Kiedy wentylator zaczyna pracować folijka odchyla się umożliwiając przepływ powietrza. Kiedy wentylator przestaje pracować, folijka pod wpływem własnej sprężystości wraca do poprzedniej pozycji zatrzymując przepływ powietrza zwrotnego.

Niektóre przyczyny cofania się powietrza: 1. Kiedy wentylator pracuje wyciąga powietrze z pomieszczenia. W pomieszczeniu tworzy się niewielkie podciśnienie. Po wyłączeniu wentylatora zanika ciąg i podciśnienie powstałe w pomieszczeniu zasysa z kanału brudne powietrze, którego dopiero co się pozbyliśmy. 2. Często wentylatory kupuje się ze względu na brak odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna ma to do siebie, że jest zmienna w zależności od temperatury, budowy komina i warunków pogodowych. W przypadku zamontowania wentylatora bez klapki pozostaje nadal problem tak zwanej "cofki" czyli nawiewania powietrza z zewnątrz do pomieszczenia. Włączenie wentylatora bez klapki rozwiąże nam ten problem tylko na chwilę. 3.Najczęstszą przyczyną zakładania klapki jest czynnik ekonomiczny. W okresie zimowym kanały wentylacyjne są głównym powodem strat ciepła. Oprócz tego przy cofce następuje dodatkowe wychładzanie pomieszczeń.

Dlaczego klapka jest lepsza od żaluzji: Żaluzje w wentylatorach sterowane są przez siłowniki. Siłownik oprócz tego, że znacznie podnosi cenę prostego wentylatora, nie do końca spełnia swoją funkcję. Aby żaluzja się otworzyła siłownik musi się nagrzać. To powoduje, że przez około 30-40 sekund wentylator pracuje jałowo, czyli bez przepływu powietrza. Dopiero po nagrzaniu się siłownika żaluzje zostają otwarte. Niestety jeszcze większym minusem jest działanie odwrotne czyli po wyłączeniu wentylatora. Żaluzja żeby się zamknąć potrzebuje około 30-40 sekund na wystudzenie siłownika. Dopiero po wychłodzeniu się siłownika, żaluzja wraca stopniowo do poprzedniej pozycji. Akurat te kilkadziesiąt sekund po zatrzymaniu wentylatora jest najważniejsze w poprawnym funkcjonowaniu urządzenia, gdyż wtedy występuje cofka. Warto też zwrócić uwagę, że mechanizmy otwierające żaluzje są najbardziej awaryjnymi elementami w wentylatorze, a ich wymiana jest skomplikowana i kosztowna.

Opinie

Napisz opinię

Zawór zwrotny C100

Zawór zwrotny C100

Zawór zwrotny C100, nazywany również klapką lub żaluzją, przeznaczony jest do wentylatorów o średnicy 100mm. Działa grawitacyjnie. Nie wymaga zasilania.